Jako lekarz psychiatra realizuję wizyty domowe na terenie Warszawy i okolic. Gdy pacjent wymaga konsultacji psychiatrycznej a nie może zrealizować wizyty w gabinecie, wizyta domowa lekarza psychiatry to często jedyne rozwiązanie. W trakcie takiej wizyty domowej lekarz jest w stanie ocenić stan psychiczny pacjenta i zaproponować stosowne postępowanie. Dalsze leczenie pacjenta przebiega w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym zgodnie z zaleceniami. Wizyty domowe lekarza psychiatry realizowane są z zachowaniem szczególnej dyskrecji, środowisko, sąsiedzi itp nie poznają roli lekarza ani specyfiki wizyty domowej.
Rejestracja, umawianie wizyt domowych pn.-pt. w godzinach 10.00-18.00
Zadzwoń teraz +48 781 66 5050Wskazania do domowej wizyty lekarza psychiatry:
- Gdy stan zdrowia pacjenta uniemożliwia mu udanie się do placówki leczniczej: niepełnosprawność, podeszły wiek związany ze zmniejszoną sprawnością i/lub otępieniem.
- Pacjent niekrytycznie ocenia swój stan zdrowia psychicznego, nie ma poczucia choroby, nie czuje potrzeby szukania pomocy mimo np uwag osób bliskich, obserwujemy to często w przypadku zaburzeń psychotycznych. Głęboka depresja sprawia, że pacjent nie widzi sensu leczenia, uważa je za nieskuteczne i związku z tym nie podejmuje samoistnie kontaktu z lekarzem psychiatrą.
- Występują inne specyficzne okoliczności wymagające zbadania pacjenta w jego środowisku.
Koszt wizyty domowej lekarza psychiatry jest podany w cenniku usług prywatnej praktyki psychiatrycznej, zakres cen 400 zł – 900 zł (na terenie Warszawy).
Wizyty domowe lekarza psychiatry – częste wskazania:
- Osoba starsza lub z niepełnosprawnością nie jest w stanie stawić się do gabinetu lekarza a wymaga konsultacji psychiatrycznej. Zespoły amnestyczne, otępienia, depresje wieku podeszłego, depresje poudarowe wymagają oceny i specjalistycznej terapii farmakologicznej.
- Istnieje potrzeba wydania zaświadczenia o stanie zdrowia lub opinii do celów notarialnych, sporządzenia aktu woli, ubezwłasnowolnienia całkowitego lub częściowego, złożenia wniosku o leczenie w szpitalu psychiatrycznym lub domu pomocy społecznej pacjenta wbrew jego woli, taką opinię lekarz psychiatra może popełnić jedynie po osobistym zbadaniu pacjenta np w trakcie wizyty domowej.
- Bliscy zauważyli, że znacząco zmieniło się zachowanie lub funkcjonowanie pacjenta, proszą go, motywują do konsultacji lekarza psychiatry, jednak pacjent nie kontaktuje się z lekarzem. W takim przypadku warto zaprosić lekarza do miejsca zamieszkania osoby podejrzanej o poważne zaburzenia psychiczne. Oczywiście nie zawsze uda się postawić diagnozę podczas jednej wizyty, jednak w przypadku niektórych schorzeń, psychotycznych, zaburzeń nastroju, odwlekanie leczenia jest niebezpieczne dla pacjenta i może skutkować pogorszeniem rokowania, nasileniem zaburzeń funkcjonowania, utratą pracy, majątku.
Rozumiem, że wizyta domowa to często ostateczność, z reguły wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta i bliskim zależy na szybkim terminie, jednak należy liczyć się z okresem oczekiwania, z reguły staram się zrealizować je w okresie do kilku dni.
Subiektywne spojrzenie na “wizyty domowe”, chyba jeszcze w czasie studiów czytałem powieść któregoś z wielkich klasyków hiszpańskiej literatury. Głównym bohaterem był bardzo wiekowy lekarz, jego narracja była oceną zmian w “medycynie” w okresie jego praktyki. Lekarz ten nie prowadził stacjonarnego gabinetu, pomocy pacjentom udzielał jedynie w formie wizyt w miejscu wezwania. Nie wyobrażał sobie aby osoba chora była zmuszana do przybycia do lekarza. Chorego widział jako osobę wymagająca opieki, podróż do lekarza za niepotrzebne narażanie pacjenta na cierpienie i niebezpieczeństwo, mimo prawie stu przeżytych lat, służył pacjentom.
A teraz spójrzmy jak ewoluuje medycyna:
- wizyty domowe, w miejscu wezwania, lekarz dociera do chorego, świadczy usługi w środowisku pacjenta
- powstały gabinety, przychodnie, chorzy są już zmuszeni do podróży pomimo choroby, stanowi to już barierę dla niektórych pacjentów, wielu rezygnuje z leczenia lub nie jest w stanie dotrzeć do lekarza
- i “nowożytna medycyna” po pandemii A.D. 2020r. rozpowszechniają się wizyty online, tzw e-porady, diagnozy stawiane są bez osobistego badania, musi się to odbić na jakości.
A powód jest prosty, lekarz docierający do pacjenta może pomóc kilku, może kilkunastu pacjentom. Wizyty w gabinetach, poradniach umożliwiają już odbycie do kilkudziesięcioleciu wizyt dziennie. Eporady to już możliwość kilkuset odbytych konsultacji. Jeszcze chwila i medycyną będzie rządzić AI, będzie realizować tysiące wizyt za cenę prądu. Ekonomia, niestety nie da się ukryć, że ze szkodą dla pacjentów.