Panie doktorze zgubiłam receptę

Tomasz Woźniak Leczenie uzależnień Możliwość komentowania Panie doktorze zgubiłam receptę została wyłączona , ,

Prowadząc prywatny gabinet lekarz jest często narażony na manipulacje pacjentów. Nie ma tygodnia aby nie zgłaszali się pacjenci z konkretnymi roszczeniami. Najczęściej osoby te próbują uzyskać recepty na środki odurzające lub ZLA czyli potocznie mówiąc „zwolnienie lekarskie. Asekurując się i nie chcąc ponosić kosztów wizyty często wręcz wprost pytają czy uzyskają taką „pomoc”. Jeżeli mam pewność, że osoba chce jedynie odnieść swoiście rozumiana pomoc w realizacji swoich planów oczywiście nie dochodzi do umówienia wizyty.

Wybieg w postaci „Panie doktorze zgubiłam receptę” jest bardzo częsty. Osoby uzależnione od leków, stale przyjmujące leki nasenne lub uspokajające maja problemy z dostępem do tych farmaceutyków. Dotychczas największą popularnością cieszyły się Uzależnienie od leków, lekomaniabenzodiazepiny, głównie Alprazolam lub Lorazepam. Od dwóch lat obserwuję, że najczęściej zgłaszają się osoby uzależnione od leków nasennych, Z-drug w tym Zolpidemu. Przyjmują one z czasem do kilkuset tabletek na dobę i lekarze, którzy dotychczas przepisywali im te farmaceutyki odmawiają ordynowania takich dawek leków. Oczywiście w sieci zamieszczonych jest masa ogłoszeń lekarzy którzy za pieniądze zrobią wszystko, często proponujących tzw. domowe odtrucie. Jednak opłaty za takie fikcyjne leczenie są wysokie, z reguły 500-1200 PLN za wizytę. Lekoman, który potrzebuje minimum kilkudziesięciu opakowań leku miesięcznie potrafi liczyć. Wizyta u psychiatry w Warszawie to koszt średnio 150 PLN. Niestety musi często zmieniać lekarzy. Osoby, które dotychczas podrabiały recepty, a mam takie pacjentki, obecnie mają postawione zarzuty prokuratorskie, więc zdają sobie sprawę, ze system się uszczelnił.

Co powinna zrobić osoba uzależniona od leków uspakajających, nasennych, przeciwlękowych lub przeciwbólowych?

Przede wszystkim podjąć właściwe leczenie. Wyłudzanie kolejnych recept nic nie rozwiąże, pogłębi problem, odwlecze nieuniknione, może być przyczyną dodatkowych powikłań. Leków nie powinno się odstawiać nagle, może to spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia. Lekarzem posiadającym odpowiednie doświadczenie i wiedzę do prowadzenia leczenia lekomanii jest psychiatra.

Gdzie leczyć lekomanię?

  • Leczenie ambulatoryjne niestety jest rzadko skuteczne, szczególnie w trakcie tzw. detoksykacji, czyli odstawiania leków. Jeżeli jednak stan pacjenta na to pozwala można podjąć taką próbę. Zalecam zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradnie Leczenia Uzależnień często nie zatrudniają psychiatrów w wystarczającym wymiarze godzin.
  • Leczenie stacjonarne, czyli z pobytem, potocznie zwane „leczeniem zamkniętym” wiąże się z pobytem w oddziale detoksykacyjnym. Należy liczyć się z tym, że potrwa ok 5-6 tygodni. Nie każda detoksykacja jest skuteczna, należy pamiętać o tym, że spora grupa pacjentów ma dodatkowo inne zaburzenia psychiczne, w tym zaburzenia osobowości, które zaburzają proces leczenia.

 

W Warszawie lub województwie mazowieckim osobom zainteresowanym leczeniem uzależnienia od leków w ramach kontraktu NFZ polecam kontakt z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przy ulicy Sobieskiego.

Osoby szukające lepszych standardów socjalnych i bardzie zindywidualizowanych form terapii zachęcam do kontaktu z Kliniką Medox poprzez serwis http://medox-lekomania.pl/

Chcę poinformować osoby zainteresowane uzyskaniem recept na środki psychoaktywne, że nie prowadzę leczenia pacjentów aktywnie uzależnionych od leków w trybie ambulatoryjnym. Moje doświadczenia wskazują na bardzo niską skuteczność tej formy terapii.